تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

تاکید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در خصوص اجرای تصویب نامه ستاد اقتصاد مقاومتی مبنی بر ممنوعیت حسابرسی ۱۰ ساله سازمان تامین اجتماعی –

در مصوبه پنجاه و هفتمین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید آمده است:

با توجه به عدم اجرای کامل تصویب نامه شماره ۵۰۴۳۲ مورخ ۱۳۹۶/۴/۳۱ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به منظور رفع مشکلات فعالان اقتصادی بخش خصوصی با سازمان تامین اجتماعی ، توسط سازمان مذکور به ویژه بند ۴ تصویب نامه مذکور و دریافت گزارش های  متعدد از تشکل ها و واحدهای تولیدی به خصوصی در تمامی بندهای پنچگانه تصویب نامه اهتمام ورزیده و از اخذ تعهدنامه از شرکت های ذیربط جهت ارائه دفاتر مربوط به سالیان قبل نیز خودداری نماید.

 بند ۴ تصویب نامه اقتصاد مقاومتی:

 بازرسی مندرجات دفاتر قانونی صرفا در  بازه یک سال قبل از ارائه آخرین لیست ارسالی کارفرمایان مجاز است.

برای مشاهده متن کامل تصویب نامه اینجا کلیک کنید

ادامه‌ی پست

نرخ بهره بانکی چیست و بانک مرکزی چگونه از آن استفاده می کند؟

نرخ بهره بانکی چیست و بانک مرکزی چگونه از آن استفاده می کند؟

ادامه‌ی پست

چرایی کاهش قیمت نفت | سایت سازمان صنعت و معدن تهران

سازمان صنعت و معدن تهران: خریداران و فروشندگان امروز نفت به دهه آینده نگاه می‌کنند و عرضه و تقاضای آینده را تخمین می‌زنند. نوسانات یکنواخت در اقتصاد جهان می‌تواند باعث بالا و پایین رفتن تقاضا در دهه آتی به اندازه ۳ درصد شود و احتمال رکود جهانی و کاهش تقاضا را به وجود آورد.

قیمت نفت در سپتامبر و اوایل اکتبر سال جاری افزایش یافت ولی در هفته‌های اخیر ۲۰ دلار در هر بشکه کاهش یافته است. علت آن جهش سریع، ناتوانی اوپک در کاهش تولید بود ولی این تصور دیگر قدیمی شده است. قدرت اوپک بخش کوچکی از قدرت آن در دهه ۱۹۷۰ است. اتفاقی که الان می‌افتد نوسانات زیاد در تفکر نسبت به آینده است.

قیمت نفت باید عرضه و تقاضا را متعادل کند. البته نه لزوما عرضه امروز نفت و تقاضای امروز آن را. تاجران کالا اگر حس کنند قیمت طی چند ماه بالا میرود، نفت را در تانکرها ذخیره می‌کنند و تولیدکنندگان نفت کمتری پمپ می‌کنند.

وقتی تاجران و تولیدکنندگان انتظار کاهش قیمت را دارند، به سرعت از تانکرهای ذخیره، نفت می فروشند و تولید چاه های خود را به حداکثر می رسانند تا به قیمت امروز برسند.

انتظارات از عرضه و تقاضای آینده نقش بزرگ در قیمت فعلی نفت بازی می کنند و تقاضا اهمیت بیشتری دارد. عرضه نفت از چاه‌ها نسبتا ثابت است. استخراج نفت می تواند کم و زیاد شود و افزایش یا کاهش کوتاه مدت در عرضه نفت ایجاد کند ولی در محدوده‌های زمانی کوتاه.

قیمت بالاتر نفت باعث اکتشاف های بیشتر و ایجاد میادین نفتی جدید می شود ولی این کار حدود یک دهه طول می کشد.

تقاضای آینده بسیار متغیر است. نوسانات یکنواخت در اقتصاد جهان می‌تواند باعث بالا و پایین رفتن تقاضا در دهه آتی به اندازه ۳ درصد شود و احتمال رکود جهانی و کاهش تقاضا را به وجود آورد.

خریداران و فروشندگان امروز نفت به دهه آینده نگاه می‌کنند و عرضه و تقاضای آینده را تخمین می‌زنند. یک تغییر کوچک در انتظارات از آینده باعث تغییر عمده در تعادل عرضه و تقاضای آینده می‌شود و به دنبال آن تغییرات زیادی در قیمت به وجود می آورد.

تبدیل عرضه و تقاضا به قیمت در بازار نفت نسبت به کالاهای دیگر سریع تر است. مثلا پنبه را در نظر بگیرید. قیمت بالای پنبه باعث کاشت بیشتر آن می‌شود که در عرض یکسال پنبه بیشتری وارد بازار میکند. قیمت بالا همچنین مصرف پنبه را کاهش می دهد. تولید کنندگان فیبرهای مصنوعی بیشتری را جایگزین آن می کنند تا قیمت را پایین بیاورند. عرضه و تقاضا سریع تنظیم می‌شود.

ولی در بازار نفت، افزایش عرضه یعنی فقط کمی از ذخایر استفاده میشود. استخراج در سال آینده افزایش می یابد و در سالهای آتی اکتشاف های بیشتری انجام میشود. در مورد تقاضا، قیمت بالاتر باعث میشود رانندگان کمتر رانندگی کنند.

ولی تغییر عادت سخت است. قیمت بالای بنزین، استفاده از ماشین های کوچک را جایگزین کامیون ها و اس یو وی ها می کند، ولی کاهش کلیه وسایل نقلیه موتوری در جاده ها بیش از یک دهه طول می‌کشد. انرژی مورد استفاده در نیروگاه های برق، کشتی ها،… هم آهسته تغییر می‌کند.

کلاً عرضه و تقاضا در بازارهای نفت آهسته تغییر می کنند بنابراین برای درست کردن عدم تعادل عرضه و تقاضا در کوتاه مدت تغییرات زیادی در قیمت لازم است‌ به همین دلیل است که قیمت نفت بالا و پایین می‌رود. پیش‌بینی‌های کلی نشان می‌دهد که رشد اقتصاد جهانی برای سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ کاهش می یابد.

دورنمای آینده چیست؟ قیمت فعلی باعث اکتشاف های جدید نمی شود. حفاری در میادین شناخته‌شده فعلی ادامه می یابد. مشتریان و مصرف کنندگان تجاری نفت مصرف زیادی ندارند بنابراین قیمت احتمالاً بالا می‌رود.

در حال حاضر تحلیلگران کمی مأیوس هستند، احتمالا دلیل آن درگیری های تجاری، ناآرامی های سیاسی در اروپا و آمریکا و عدم اطمینان نسبت به چین است. بی‌ثباتی بیشتری در راه است.

ادامه‌ی پست

لزوم بازگشت ارز صادراتی –

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد

رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرام خود تاکید کرد: صادرات، پیش‌نیاز رشد پایدار و مهم‌ترین عامل ورود ارز به کشور و گسترش اشتغال و افزایش درآمد آحاد اقتصادی است. طبیعی است به خاطر تحریم‌های ناجوانمردانه، برگشت ارز ناشی از آن به چرخه اقتصاد، مشکلات و پیچیدگی‌هایی داشته باشد. بانک مرکزی با لحاظ تمام شرایط کشور و قوانین و مقررات، همراهی لازم را در این زمینه خواهد داشت.

به گفته همتی، تعهد برای آوردن ارز به چرخه اقتصاد می‌تواند در قالب ترکیبی از روش‌های مختلف عرضه ارز به سامانه نیما یا عرضه به‌صورت حواله و اسکناس به صرافی‌ها یا واردات ثبت سفارش شده، برای خود و دیگران باشد. بدیهی است راهکاری غیر از آنچه اشاره شد عملا نوعی خروج سرمایه از کشور تلقی می‌شود که در تقابل با اهداف رشد و توسعه اقتصادی کشور است. رئیس کل بانک مرکزی در این یادداشت کوتاه عنوان کرد: در مشورت با فعالان بخش خصوصی، تمهیداتی در مورد نحوه عمل گروه‌های مختلف صادرکنندگان اتخاذ شده است که با اجرای آن، برگشت ارز ناشی از صادرات به چرخه اقتصاد، که برای امسال حداقل ۴۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود، سرعت خواهد گرفت. انتظار از صادرکنندگان نیز همچون گذشته، همکاری با دولت و بانک مرکزی است و باید به خاطر داشت که عملکرد همه ما و از جمله صادرکنندگان در شرایط خطیر کشور توسط مردم به قضاوت گذاشته خواهد شد.

منبع

ادامه‌ی پست

گزارش هفتگی بورس | هفته منتهی به ۲۵ آبان
icon blue tickدر پایان معاملات هفته منتهی به ۲۳ آبان ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۳۱۰۶ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۸۱۹۹۴ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۳۶۰ واحد کاهش به رقم ۱۳۵۲۵۰ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۵۸۳۸ واحد کاهش عدد ۳۵۶۸۶۳ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۲ درصد و شاخص بازار دوم با ۲ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۴۵۵۵۱ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۴۸ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۱۴۱۸۴ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از۸۷۰ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۵۷ درصد و ۵۰ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۱۷۵ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۷۹۶ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۲۵۶ درصد و ۲۳۰ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

گزارش هفتگی بورس

icon blue tickبورس تهران معاملات هفته گذشته را با افت ۷/۱ درصدی سپری کرد و شاخص کل بورس با کاهش ۱۲۱۸ واحدی در روز چهارشنبه به سطح ۱۸۱ هزار و ۹۹۴ واحدی رسید. به این ترتیب، بازدهی پاییزی بازار در محدوده ۴/ ۱۳ درصدی متوقف شد که مقایسه آن با رشد حدود ۶۰ درصدی نیمه اول سال، حاکی از توقف رونق رویایی بورس دست‌کم در کوتاه‌مدت است. مهم‌ترین عامل افت شاخص سهام طی هفته گذشته، سقوط تاریخی بهای طلای سیاه بود که به تبع آن، ارزش سهام پالایشی‌ها و پتروشیمی‌ها با افت روبه‌رو‌ شدند. فشار بالای عرضه سهام باعث شد تا حضور سهامداران حقوقی در حمایت از سهم‌های بزرگ به نتیجه دلخواه نرسد. اکنون نگاه بورس‌بازان به عملکرد ماهانه شرکت‌ها در انتهای این هفته است که می‌تواند تصویر واقعی‌تری فراروی فعالان بورسی ترسیم کند و از بار روانی ناشی از اثر تحریم‌ها بکاهد.

icon blue tickشاخص صنعت بانکی بورس تهران از میانه مرداد تا پایان هفته گذشته رشد بیش از ۶۵ درصدی را تجربه کرده است. با این حال این صنعت در هفته گذشته با افت ۲/ ۲ درصدی مواجه شد. برخی از شایعات و در ادامه تشدید تردیدها درخصوص نمادهای این صنعت بر قیمت سهام این گروه فشار وارد کرد. البته فضای بازار نیز در تشکیل چنین فضایی بی‌تاثیر نبود اما در نگاه دقیق‌تر مشاهده می‌شود که بانک‌ها لیدری بازار را در دست داشتند و نوسانات قیمتی این نمادها به کل بازار سرایت می‌کرد. در هفته گذشته ارزش معاملات این صنعت بیش از ۸۳۲ میلیارد تومان بود. بالا بودن ارزش معاملات نشان از پویایی معاملات و تمرکز نقدینگی بر این گروه دارد. گرچه معاملات این گروه رونق دارد اما این موضوع به تنهایی نمی‌تواند ضامن رشد قیمتی سهام بانکی باشد. شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در این گروه مورد توجه است و تقریبا تمامی اهالی بازار از آن با خبر هستند انتظار برای افزایش سرمایه سنگین در شرکت‌های زیرمجموعه این گروه است. البته همچنان اخبار نهایی از این موضوع منتشر نشده است اما بازار به پیشواز این موضوع رفته است. احتمالا کمتر کسی در بازار سهام مشغول فعالیت است و از علل داغی نمادهای بانکی بی‌خبر است. احتمال افزایش سرمایه سنگین از تجدید ارزیابی برای بانک‌هایی که زیان سنگین دارند و همچنین افزایش سرمایه سنگین از سود حاصل از تسعیر مازاد دارایی‌های ارزی، دو نکته‌ای است که معاملات سهام این گروه را داغ نگه داشته است.

icon blue tickصنعت دیگری که در هفته‌های اخیر به دنبال انتظار برای افزایش قیمت خودرو در کانون توجه بازار قرار گرفته، گروه خودرو است. زیان سنگین خودروسازان هشداری بود به سیاست‌گذار تا متوجه شود اگر از سیاست‌های اشتباه خود در اقتصاد پا پس نکشد، یکی از بزرگ‌ترین‌ صنایع کشور را به تعطیلی سوق می‌دهد. با این حال به نظر می‌رسد انتظار برای افزایش قیمت خودرو با برداشت اشتباه فعالان بازار سهام همراه بوده است. افزایش قیمت خودرو در شرایط کنونی شاید راهی برای نجات صنعت خودرو باشد که مشکلات بنیادی عمیقی دارد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

قیمت سنگ آهن در ۳ ماه اخیر رشد کرده و این در حالی است که نهادهای تحلیلگر چند ماه قبل پیش بینی کرده بودند قیمت ها در آستانه زمستان و محدودشدن تولید فولاد در چین کاهش خواهد یافت. شاخص های اقتصادی چین مهمترین عوامل بر قیمت فولاد و سنگ آهن است. در هفته های اخیر نشانه های ضعف در برخی شاخص های اقتصادی این کشور نمایان شده و احتمال داده شده این وضع ادامه پیدا خواهد کرد زیرا عامل آن یعنی تنش های تجاری بین چین و آمریکا شدت یافته و در آینده اثزرات بزرگتری بر اقتصاد دو کشور و جهان خواهد داشت.

گزارش هفتگی بورس
مطلب قبلگزارش هفتگی ارز | ۱۲ آبان تا ۱۷ آبان
مطلب بعدگزارش هفتگی طلا | منتهی به ۲۵ آبان

ادامه‌ی پست

برگزاری نمایشگاه بین‌المللی لوازم‌خانگی از پنج‌شنبه در تهران –

 هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم‌خانگی تهران از ۱ تا ۴ آذر در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط‌ عمومی انجمن صنایع لوازم‌خانگی ایران، در این نمایشگاه که ۳۱۲ شرکت داخلی و خارجی در آن حضور دارند، تعداد ۲۵۹ شرکت داخلی و ۵۳ شرکت خارجی آخرین محصولات و دستاوردهای خود را در حوزه لوازم‌خانگی به نمایش می‌گذارند. حبیب‌الله انصاری دبیرکل و رئیس ستاد برنامه‌ریزی و اجرایی انجمن لوازم‌خانگی ایران، با بیان اینکه در کنار شرکت‌های داخلی نمایندگانی از کشورهای چین، ترکیه و ایتالیا نیز حضور دارند، افزود: امسال تلاش کردیم برای حمایت از کالای ایرانی، حضور شرکت‌های داخلی را در نمایشگاه توسعه دهیم. وی افزود: در این نمایشگاه انواع یخچال، یخچال فریزر، فریزر، کولر، ماشین لباسشویی، اجاق‌گاز، بخاری، آبگرمکن، پکیج، شومینه، سیلندر گاز، کباب‌پز، جاروبرقی، اتو، آبمیوه‌گیری، سشوار، چرخ‌گوشت، پنکه، آسیاب و… در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. انصاری تصریح کرد: همچنین قرار است در روزهای برگزاری نمایشگاه بین‌المللی لوازم‌خانگی، سفرای کشورهای خارجی و چند هیات تجاری و بازرگانی از کشورهای مختلف در نمایشگاه حضور یافته و با تولیدکنندگان لوازم‌خانگی کشورمان وارد مذاکره شوند. وی معرفی توانمندی‌های صنعت لوازم‌خانگی کشورمان به جامعه، ارائه نوآوری‌ها و ابتکارات در چرخه تولید لوازم‌خانگی، شناسایی نظرات مردم از محصولات ارائه شده براساس اصول مشتری‌مداری، توسعه بازار داخلی و صادرات، افزایش سطح تولید در صنعت لوازم‌خانگی و ایجاد زمینه مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی را از مهم‌ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه بیان کرد.

منبع

ادامه‌ی پست

گزارش هفتگی طلا | منتهی به ۲۵ آبان

بازار جهانی

icon blue tickروز دوشنبه هر اونس طلای جهانی با افت ۲/ ۰ درصدی در اولین روز کاری هفته به کف قیمت ماهانه خود رسید و با قیمت ۱۲۰۷ دلار معامله شد. تقویت ادامه‌دار شاخص دلار در چهار هفته گذشته فشار را بر بهای طلا حفظ کرده‌است. به طور سنتی افزایش شاخص دلار باعث کاهش بهای طلا می‌شود.

icon blue tickروز سه‌شنبه هر اونس طلای جهانی ضمن ثبت افت نیم درصدی به قیمت ۱۲۰۱ دلار رسید. طلا با ششمین افت پیاپی در روز گذشته، با رسیدن به مرز روانی ۱۲۰۰ دلار ، به پایین‌ترین سطح در یک ماه اخیر رسید. با افت شدید شاخص‌های سهام آمریکا طی روز گذشته، جریان سرمایه از سهام به دلار حرکت کرد تا قدرت پایدار دلار کماکان مهم‌ترین عامل فشار بر ارزش طلا باشد.

icon blue tickروز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی با ثبت رشد ناچیز ۰۶/ ۰ درصدی به سطح ۷/ ۱۲۰۱ دلار رسید. ثبات قیمت طلا در بازار جهانی در حالی رقم خورد که در ابتدای روز با توجه به عنوان توافق معامله برگزیت ارزش پوند اندکی رشد و شاخص دلار اندکی عقب‌نشینی کرد اما مقاومت کابینه دولت ایتالیا در برابر کسری بودجه و اعمال مجازات‌های اتحادیه اروپا باعث ریزش بهای یورو و به تبع آن رشد شاخص دلار شد.

icon blue tickروز جمعه هر اونس طلای جهانی ضمن ثبت افزایش یک درصدی به قیمت ۱۲۱۷ دلار معادله شد. پس از کاهش چند روزه قیمت طلا در بازار جهانی و نوسان در محدوده ۱۲۰۰ دلار، با گارد صعودی دوباره از این مرز روانی فاصله گرفت. مهم‌ترین دلیل این موضوع کاهش شاخص دلار در روز گذشته ارزیابی می‌شود. هفته گذشته به‌دلیل مشکلات اتحادیه اروپا حول مساله برگزیت و کسری بودجه ایتالیا شاخص دلار با عبور از مرز ۹۷ واحد ضمن رسیدن به اوج ۱۶ ماهه، فشار مضاعفی بر طلا وارد کرد. اما ادامه مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا در کنار کم شدن التهاب سیاسی در حوزه یورو با حمایت از ارزش پوند و یورو همراه شد. به این ترتیب، به دنبال عقب‌نشینی شاخص دلار از سقف ۱۶ ماهه، بهای طلا هم به مدار صعودی بازگشت.

بازار ایران

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۲۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان معامله شد. مطابق با انتظارات با افت نرخ دلار در بازار ارز، سکه نیز به مسیر نزولی خود ادامه می‌دهد. البته قیمت سکه در معاملات دیروز با نوسانات قابل توجهی همراه بود، بر این اساس قیمت‌ها در بازه ۴۲۵۰ تا ۴۳۵۰ هزار تومان به گوش می‌رسید.

روز سه‌شنبه هر سکه طرح جدید با کاهش ۱۴۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان مبادله شد. با ریزش ۷/ ۳ درصدی بهای سکه برای چهارمین روز متوالی در این هفته کاهش پیدا کرد. روز دوشنبه بازار سکه در مقابل افت زیاد قیمت مقاومت کرد و فقط شاهد کاهش ۲۰ هزار تومانی در مبادلات بازار بودیم.

روز چهار‌شنبه هر سکه طرح جدید با ثبت ریزش ۷/ ۵ درصدی به بهای ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله شد. روز چهارشنبه سکه ضمن ثبت ششمین روز افت متوالی خود مرز روانی ۴ میلیون تومانی را واگذار کرد.

هر سکه طرح جدید با ثبت ریزش ۵/ ۱۷ درصدی در مقیاس هفتگی، روز پنج‌شنبه به قیمت ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان معامله شد. بازگشت قیمت سکه به کف خود از سوم شهریور ماه عمدتا در سایه نوسان قیمت ارز ارزیابی می‌شود. جالب‌تر آنکه سکه در حرکت نزولی خود از دلار پیش افتاد و ۲ واحد درصد از دلار بیشتر افت کرد. علاوه بر سقوط دلار، عرضه بخشی از سکه‌های پیش‌فروش و خروج خریداران بزرگ از بازار مهم‌ترین عواملی بودند که زمینه‌ساز نزول سکه به زیر مرز ۴ میلیون شدند. در این میان، نوسانات محدود بهای طلای جهانی هم از مقاومت سکه در برابر دلار کاست. از طرفی، برخوردهای قضایی را هم یکی از دلایل کاهش فعالیت‌های سفته‌بازانه در بازار عنوان می‌کنند. برآیند این عوامل سبب شد تا حباب سکه در روزهای پایانی هفته گذشته مجددا وارد محدوده منفی شود.

پیش‌بینی

تنش‌ها تجاری چین و آمریکا نیز از ابتدای سال عامل مهمی در شکل‌گیری روندها به‌شمار می‌رود. مذاکرات میان این دو غول اقتصادی از سر گرفته شده است که تحقق آن می‌تواند از شدت ریسک‌ها کاسته و فضا را علیه اونس طلا بچرخاند. به‌نظر می‌رسد در ساعات پایانی هفته بازارهای جهانی نهایت رشد اونس طلا تا حدود قیمت ۱۲۲۳ دلاری میسر باشد. این قیمت با توجه به کف ۱۱۹۲ دلاری این هفته یک چرخه افزایشی کامل برای طلا محسوب می‌شود. با توجه به این موضوع که انتظار عملکرد عجیب از اونس با اخبار موجود وجود ندارد، نهایت رشد بهای آن تا ۱۲۲۳ دلار منطقی است.

گزارش هفتگی طلا

ادامه‌ی پست

مدل بخش‌خصوصی برای مبارزه با فساد –

در دیدار رئیس اتاق بازرگانی تهران با نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) تاکید شد که بخش‌خصوصی می‌تواند در کانال مبارزه با فساد در ایران، نقشی موثر ایفا کند. در این راستا اتاق تهران طرح‌های مطالعاتی و تحقیقاتی را برای مقابله با فساد تهیه کرده است که به گفته رئیس اتاق تهران امکان ارائه در مجامع بین‌المللی را دارند. به گزارش روابط‌عمومی اتاق تهران، نماینده کشوری دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران طی دیدار با رئیس اتاق بازرگانی تهران، پیرامون راه‌های تعامل و همکاری بیشتر میان این دو نهاد در امر مبارزه با فساد گفت‌و‌گو و رایزنی کرد.

این ملاقات در آستانه آماده‌سازی مقدمات برگزاری چهارمین همایش مبارزه با فساد در اتاق تهران، انجام و طی آن بر ارتباط مستمر میان این دفتر و اتاق تهران تاکید شد. رئیس اتاق تهران در این نشست، با اشاره به اینکه از حدود چهار سال گذشته، گرامیداشت روز جهانی مبارزه با فساد از سوی اتاق بازرگانی ایران به اتاق بازرگانی تهران واگذار شده است، گفت: طی این مدت، اتاق تهران با تشکیل کمیته‌ای ویژه، هر سال به تحلیل و ارزیابی جنبه‌های فساد در کشور پرداخته و ضمن تهیه گزارشی جامع از فرآیندهای بررسی شده، راهکارهای پیشنهادی بخش‌خصوصی برای مقابله با فساد را نیز تدوین و در همایش روز جهانی مبارزه با فساد ارائه می‌کند.  مسعود خوانساری با بیان اینکه درحال‌حاضر، بخش‌خصوصی پرچمدار مبارزه با فساد در کشور است، افزود: طرح‌های مطالعاتی و تحقیقی ارزنده‌ای از سوی اتاق تهران در این ارتباط تهیه شده که علاوه بر استفاده از آن برای کمک به سالم‌سازی بخش‌خصوصی در داخل کشور، در مجامع بین‌المللی نیز می‌تواند قابل ارائه باشد. رئیس اتاق تهران تصریح کرد که کمک‌های فنی و پژوهشی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران و تجربیات این نهاد بین‌المللی، می‌تواند کارآیی برنامه‌های اتاق تهران را در امر مبارزه با فساد ارتقا بخشد. حسن عابدی‌جعفری، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز در این نشست، درخصوص اهداف از پیش تعیین شده اتاق تهران برای انطباق کامل با کنوانسیون مبارزه با فساد در حوزه بخش‌خصوصی توضیحاتی ارائه داد. وی با اشاره به برگزاری همایش روز جهانی مبارزه با فساد که همزمان با ۹ دسامبر (۱۸ آذرماه) در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برپا می‌شود، افزود: در طول سال‌های اخیر، مشارکت اتاق تهران با دفتر UNODC در تهران، کمک فراوانی به دستیابی به راهکارهای بین‌المللی مبارزه با فساد در کشور کرده است. الکساندر فدولوف، نماینده کشوری دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران نیز در این دیدار به همکاری‌های موفقیت‌آمیز میان این دفتر و اتاق تهران در امر مبارزه با فساد اشاره و تاکید کرد که در این مسیر، باید روی تبلیغات و اطلاع‌رسانی تمرکز ویژه داشت.  او با اشاره به برگزاری همایش روز جهانی مبارزه با فساد که طی ماه آینده از سوی بخش‌خصوصی و اتاق تهران برپا می‌شود، تصریح کرد که اتاق تهران می‌تواند در کانال مبارزه با فساد در ایران، پل ارتباطی مطمئن و اثرگذار باشد. در این نشست همچنین رضا ملک‌پور، قائم‌مقام دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌الملل و ناصر عندلیب، مدیر موسسه آموزشی اتاق بازرگانی تهران، توضیحاتی از روند تدوین الگوی مبارزه با فساد در اتاق تهران و تایید این اقدام در نهادهای داخلی و بین‌المللی مانند اتاق بازرگانی بین‌الملل ارائه دادند. همچنین در دیدار نماینده UNODC در ایران و رئیس اتاق بازرگانی تهران، اعلام شد همزمان با برگزاری چهارمین همایش مبارزه با فساد در نیمه آذرماه سال‌جاری، از مدل اتاق تهران برای مبارزه با فساد در بنگاه‌های بخش‌خصوصی رونمایی خواهد شد.  برابر روال سه سال گذشته خود، به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد، چهارمین همایش مبارزه با فساد با محوریت بخش‌خصوصی را در میانه آذرماه برگزار می‌کند. در این همایش که با حضور نمایندگانی از نهادها و سازمان‌های مربوط و بخش‌خصوصی برگزار می‌شود از مدل مبارزه با فساد در بخش‌خصوصی که توسط اتاق تهران و با همکاری چهره‌های دانشگاهی تدوین و به‌صورت آزمایشی اجرا شده، رونمایی خواهد شد.

منبع

ادامه‌ی پست

گزارش هفتگی نفت | هفته منتهی به ۲۵ آبان
مقدمه

blueمقابله به مثل نفتی ریاض با سیاست‌های اخیر کاخ سفید، بازگشت قیمت طلای سیاه از سرازیری را در پی داشت. هر بشکه نفت خام آمریکا پس از افت ۷ درصدی روز سه‌شنبه، در معاملات دیروز با بیش از یک درصد رشد همراه شد و به قیمت ۵۰/ ۵۷ دلار بر بشکه رسید. خبر وزیر نفت عربستان سعودی مبنی‌بر کاهش تولید ۵۰۰ هزار بشکه‌ای این کشور و کاهش صادرات نفت خام سعودی‌ها به آمریکا، از جمله عوامل رشد قیمت طلای سیاه عنوان شده است. به گفته منابع آگاه، سعودی‌ها حتی به‌دنبال کاهش ۴/ ۱ میلیون بشکه‌ای تولیدات کشورهای عضو و غیرعضو اوپک هستند تا شاید از این طریق بر احساس «بازی خوردن از آمریکا» غلبه کنند. سعودی‌ها در حالی به درخواست آمریکا و برای اجرای بی‌کم‌وکاست تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران تولیدات خود را با رشدی بیش از ۷۰۰ هزار بشکه‌ای در روز همراه کرده بودند که آمریکا بدون اطلاع هم‌پیمان خود در خاورمیانه، به هشت خریدار اصلی نفت خام ایران معافیت‌های تحریمی اعطا کرد. این اقدام خشم سعودی‌ها را برانگیخت اما ضربات بعدی واشنگتن با تحریم ۱۷ تن از مقامات سعودی در پی ترور خاشقجی و همچنین قطع سوخت‌رسانی به هواپیماهای ائتلاف عربی در جنگ یمن، موجب شد آنها به فکر تلافی باشند. تلافی‌ای که اثر توطئه نفتی آنها علیه ایران را کمرنگ می‌کند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

orangeروز دو‌شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد ۵/۱ درصدی به بهای ۷/۶۰ دلار مبادله می‌شد. یکشنبه وزیر انرژی عربستان در حاشیه نشست کمیته مشترک نظارت بر قیمت نفت اعلام کرد این کشور از ماه دسامبر تولید روزانه نفت خود را نیم میلیون بشکه کاهش خواهد داد که این خبر باعث توقف روند نزولی WTI پس از پنج هفته شد.

orangeروز سه‌شنبه بهای هر بشکه نفت خام آمریکا با افت قابل توجه ۳درصدی به قیمت ۸/۵۸ دلار رسید. بهای نفت طی هفته قبل برای مقاطعی به زیر مرز ۶۰ دلار تنزل کرد اما اظهارات وزیر انرژی عربستان در یکشنبه اخیر، مبنی بر کاهش نیم میلیون بشکه‌ای تولید روزانه خود برای ماه آتی و کاهش یک میلیون بشکه‌ای تولید اوپک در نیمه اول سال آتی، بازار را تحت‌الشعاع قرار داد و به این ترتیب، شاخص نفتی WTI مجددا به بالای مرز ۶۰ دلار ارتقا یافت.

orangeروز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با افت ۷/۴ درصدی به قیمت ۵۶ دلار رسید. در ادامه کاهش قیمت نفت در روز گذشته نفت WTI آمریکا سقوط سنگین ۷ درصدی را تجربه کرد و به کف سالانه خود به مرز ۵۵ دلار رسید اما در ادامه معاملات اندکی از افت خود را جبران کرد و در سطوح بالاتری مبادله شد.

orangeروز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد ۴/۱ درصدی به قیمت ۲/۵۷ دلار معامله شد.پس از سقوط تاریخی بهای نفت در هفته قبل، چشم‌انداز کاهش تولید از سوی عربستان و اوپک از قیمت‌ها حمایت کرد. با این حال، چشم‌انداز انقباض تقاضای بلندمدت عامل فشار بر طلای سیاه عنوان می‌شود. اوپک در آخرین گزارش ماهانه خود از کاهش بیش از انتظار تقاضا برای ۲۰۱۹ نسبت به پاییز امسال ابراز نگرانی کرد. آژانس بین‌المللی انرژی هم در گزارش هفتگی از کاهش تقاضای کشور‌های توسعه‌نیافته در سال آتی خبر داد. ضمن اینکه اداره انرژی آمریکا در گزارش هفتگی خود موجودی‌های نفت این کشور را فراتر از پیش‌بینی‌ها اعلام کرد. در همین گزارش تولید روزانه نفت آمریکا با رکوردزنی دوباره، به سطح ۷/۱۱ میلیون بشکه در روز رسید. به این ترتیب، انتظار می‌رود فشار بر قیمت‌ها ادامه داشته باشد.

چشم انداز نفت

خبر رشد شدید موجودی انبارهای نفتی آمریکا در هفته گذشته نگرانی‌ها نسبت به بازگشت مازاد عرضه به بازار نفت را تقویت کرد. آن‌طور که اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرده، موجودی انبارهای نفتی این کشور در هفته منتهی به ۹ نوامبر حدود ۳/ ۱۰ میلیون بشکه افزایش یافته و به بیش از ۴۴۲ میلیون بشکه رسیده است. این مقدار بیشترین سطح از اواسط دسامبر سال ۲۰۱۷ یعنی تقریبا ظرف حدود یک سال گذشته است. افزایش موجودی انبارهای نفتی نشان از ضعف تقاضا در برابر رشد عرضه دارد و با افزایش تولید نفت در آمریکا همسو است. بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا متوسط روزانه تولید نفت آمریکا در هفته منتهی به ۹ نوامبر به بیش از ۷/ ۱۱ میلیون بشکه در روز رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵/ ۲ میلیون بشکه در روز بیشتر است.

در این میان، خبر از سرگیری صادرات نفت از منطقه کرکوک عراق از دیگر عواملی بود که از رشد بیشتر قیمت‌ها جلوگیری کرد. صادرات نفت کرکوک به دنبال تنش‌های دولت مرکزی عراق و دولت نیمه مختار منطقه کردستان ظرف یک سال گذشته قطع شده بود. دولت ترامپ در ماه‌های اخیر تلاش کرد که دو طرف به سمت حل و فصل اختلافات خود و از سرگیری صادرات نفت کرکوک پیش ‌بروند، چراکه سعی داشت احتمال ایجاد کمبود نفت در بازار به دنبال تحریم ایران را به حداقل برساند. حال آنطور که منابع آگاه به رویترز گفته‌اند، صادرات نفت کرکوک دیروز در سطح روزانه ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه آغاز شده و قرار است به مرور افزایش یابد. پیش از بحران‌های سال گذشته صادرات نفت این منطقه تا مرز ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته بود.

گزارش هفتگی نفت
مطلب قبلگزارش هفتگی طلا | منتهی به ۲۵ آبان
مطلب بعداینفوگرافیک | نسبت بدهی کشورها از بدهی جهانی (۲۰۱۷)

ادامه‌ی پست

تبریک به دریافت کنندگان تقدیرنامه در پانزدهمین دوره جایزه ملی کیفیت سال ۱۳۹۷ –

 

انجمن مدیران صنایع خرسند است

که شرکت های عضو انجمن از جمله:

– صنایع لاستیک یزد به مدیرعاملی جناب آقای دکتر اسکندر ستوده

– مجتمع صنعتی آرتاویل تایر به مدیرعاملی جناب آقای مهندس علیرضا انصاری

– شرکت صنعتی و بازرگانی صحت به مدیرعاملی جناب آقای مهندس فرهاد نیل فروشان موفق به دریافت «تقدیرنامه اشتهار به کیفیت» در پانزدهمین دوره جایزه ملی کیفیت در سال ۱۳۹۷ شدند.

انجمن مدیران صنایع این موفقیت را به آنان تبریک گفته و برایشان آرزوی توفیق در تمامی زمینه های صنعتی و اقتصادی کشور دارد.

 

 

ادامه‌ی پست