تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

چگونه می توانم برنامه نویسی سایت را شروع کنم؟

شروع برنامه نویسی سایت

سوالات بسیاری اغلب برای افرادی که در ابتدای راه برنامه نویسی سایت هستند به وجود می آید. سوالاتی نظیر این که چه زبانی برای این کار بهتر است؟ یا این که اصول کار چگونه است و چگونه می توانم به یک برنامه نویس بهتر و حرفه ای تبدیل شوم؟

در این مطلب با سازمان صنعت و معدن تهران همراه باشید تا به شما چند مفهوم کاربردی و اصول اولیه برنامه نویسی سایت را بیاموزیم و تا راه پیشرفت و موفقیت را بهتر و سریع تر طی کنید.

وب سایت استاتیک و داینامیک

به وب سایت هایی که برای اضافه کردن مطلب یا هر نوع محتوایی نیاز است تا دوباره کدنویسی شوند و به عبارت دیگر محتوایی ثابت دارند، وب سایت دینامیک گویند.

در مقابل وب سایت های استاتیک وب سایت های پویا قرار دارند. در این نوع سایت ها فقط یکبار شما کد نویسی هسته سایت را انجام می دهید و به آسانی در ادامه کار مطالب خود را منتشر می کنید. کار با این نوع سایت ها به مراتبط بسیار آسان تر است و اگر تجربه مدیریت یک وبلاگ را داشته باشید حتما میدانید که با استفاده از پنل مدیریتی در این سایت ها مطالب خود را دریافت و یا منتشر کنید و دیگر نیازی به برنامه نویسی سایت، مجددا نیست.

html  مهم ترین زبان برنامه نویسی سایت

اچ تی ام ال یک زبان نشانه گذاری است و برای ساخت ساختار و قالب صفحه وب از آن استفاده می شود. با استفاده از آن می توانید بخش های مختلف خود را در سایت مشخص کنید و برای هر بخش محتوایی قرار دهید. این زبان مهم ترین زبان برنامه نویسی سایت به حساب می آید و اگر می خواهید به فردی موفق در این حوزه تبدیل شوید باید آن ار حتما به صورت حرفه ای یاد داشته باشید. برای هر سایتی که بخواهید طراحی کنید فرقی ندارد که به چه زبانی آن را بنویسید، ولی حتما باید ساختار اوله خود را با html نوشته باشید و سپس برای بخش های مختلف دیگر با سایر زبان ها کدنویسی کنید.

css  زبان استایل دهی به سایت

با استفاده از زبان html همانطور که گفته شد، شما صرفا می توانید اسکلت سایت خود را بسازید ولی نمیتوانید شکل و طرح به آن بدهید. به این منظور برای طراحی بهتر و زیبا تر سایت ها و شکل دهی به آن ها زبان css به وجود آمد. این زبان هم جزء زبان های نشانه گذاری به حساب می آید و به منظور شکل و بعد دادن به سایت و طراحی رابط کاربری سایت ارائه شده است.

جاوا اسکریپت نخستین زبان اسکریپتی تحت وب

این زبان به منظور برنامه نویسی در سمتی که کاربر وجود دارد و انجام برخی امور نظیر اعتبار سنجی فرم ها، ارتباط با سرور و این نوع کار ها به وجود آمد. این زبان بر خلاف اعتقاد بسیاری از افراد هیچ ارتباطی با زبان برنامه نویسی جاوا ندارد.

در کنار اهمیتی که این زبان دارد، کتابخانه های نوشته شده برای آن هم بسیار مهم هستند. به عنوان مثال تکنولوژی Ajax بر پایه جاوا اسکریپت پیاده سازی شده است یا کتابخانه های jQuery و Angular پلتفرم های کاملی برای طراحی و برنامه نویسی سایت به حساب می آیند.

چگونه برنامه نویسی سایت را شروع کنم

jQuery  از مهم ترین کتابخانه جاوا اسکریپت

این کتابخانه به منظور ساده تر کردن کد نویسی با زبان جاوا اسکریپت به وجود آمده است. د رانجام بعضی از پروژه ها گاهی نیاز است تا حجم بالایی کد نوشته شود و به دنبال آن تعداد صفحات بالا میرود و باعث ایجاد مشکل و پیچیدگی می شوند. این کتابخانه با داشتن یک سری مباحث کد نویسی و آماده شده، این مشکل را حل کردند. کافیست تا با استفاده از قوانینی که در jQuery تعیین شده است کار خود را به جای نوشتن هزاران خط کد انجام دهید.

php  پراستفاده ترین زبان برنامه نویسی

در حال زبان php پر کاربرد ترین زبان برنامه نویسی سایت به حساب می آید. این زبان یک زبان سمت سرور است. به این معنی که تمامی کد ها روی سرور اجرا می شود و نتیجه برای کاربر در خروجی ایجاد می شود. این زبان به دلیل متن باز بود و همچنین رایگان بودنش بسیار طرفدار پیدا کرده است و اکنون بیش از ۷۰ درصد از سایت ها با استفاده از این زبان برنامه نویسی پیاده سازی شده اند.

از برنامه های تحت وبی که با این زبان نوشته شده است می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • وردپرس

 • جوملا

 • دروپال

 • اپن کارت

 • مجنتو

ASP.Net  زبان تحت وب مایکروسافت

از جمله زبان های برنامه نویسی مطرح در حوزه برنامه نویسی سایت به حساب می آید. این زبان توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است و نسخه بروز تر زبان ASP به حساب می آید و در چارچوب .Net ارئه شده اند تا افرادی که با این نرم افزار کد نویسی می کنند، بتوانند از طریق دستور های موجود در این زبان هم برنامه های تحت وب خود را به وجود آورند.

مزیت این زبان امکان پیاده سازی سایت های طرحی شده در محیط ویژوال استودیو است و تمامی ابزار موجود در خصوص رابط کاربری و طراحی سایت را هم در اختیار شما قرار می دهند. به علاوه می توان به نکات مثبت زیر هم اشاره کرد.

 • امکان عیب یابی و رفع خطا

 • پاسخگویی بهتر در درخواست های کاربران

 • استفاده از چند زبان برنامه نویسی بدون محدودیت

 • سرعت اجرایی بالا

Django  چارچوب برنامه نویسی تحت وب با پایتون

پایتون زبان برنامه نویسی نو ظهوری است که کاربر با استفاده از این زبان می تواند برای پلتفرم های ویندوز و وب، برنامه های مختلفی را طراحی و پیاده سازی کنند. این زبان به صورت پیش فرص امکان برنامه نویسی تحت وب را ندارد اما با استفاداده از فریم ورک جنگو این قابلیت به شما داده شده است.

این فریم ورک قابلیت های بسیار مثبت و خوبی دارد که؛

 • ساختار یکپارچه و مناسب

 • وجود برنامه های آماده در دسترس

 • وجود ماژول های آماده

 • دستورات آسان

 • وجود ابزار مناسب برای حل مشکلات و رفع خطا ها

از جمله آن ها هستند.

شروع برنامه نویسی سایت